A járvány miatt mindannyiunk élete fenekestül felfordult, és bizony a gyerekeké is. Nem értik az egészet, nem tudják meddig tart, félnek, hogy megfertőződnek, és emiatt még a többiek csúfolják is, kiközösítik. De hogyan segíthetnénk nekik?
Amikor egy szülő bármilyen függőségben szenved, legyen az alkohol, drog, gyógyszer, evés, szerencsejáték, vásárlás, pornó vagy bármi más, akkor az egész élete a függőségéről szól. Minden gondolatát, cselekedetét a függősége tárgya határozza meg. De nem csak az ő sorsát, hanem az egész családét, így a gyerekekét is tönkreteheti a függőssége.
Eljött egy újabb nyár, ami kicsit más, mint az előzőek, de ha szexről és szerelemről van szó, nincs új a Nap alatt. Csakhogy felnőtt egy új generáció, akik másképpen állnak ehhez a kérdéshez. Nekik szól most ez az írás!
Szörnyen kétségbeesünk, ha azt látjuk, hogy a gyerekünk olyannal barátkozik, aki rossz hatással van rá. Pánik helyett inkább lépjünk a tettek mezejére!
A lányok már egészen kicsi koruktól szívesen tipegnek anya magas sarkújában, rúzsozzák ki a kicsi szájukat, vagy lakkoztatják ki a körmüket. De hol a határ? Meddig játék, és mikortól számít túlzásnak a gyerekkori sminkelés?
Minden szülő álma, hogy gyereke elpakoljon maga után, rendet tartson a szobájában és besegítsen a házimunkába. De hogyan érhetjük ezt el?
Ez a gyerek iszonyú lusta! Egy percet sem tanul, könyörögni kell neki, hogy elkészítse a leckéjét, ha tehetné, egész nap csak a haverokkal lógna. Mi lesz belőle, ha felnő?
Ha ma megkérdezünk egy kamaszt, hogy miből szeretne majd megélni, szinte biztos, hogy nem azt fogja mondani, hogy szobafestő vagy cukrász. A legtöbben influenszerként, vloggerként, coach-ként, esetleg énekeseként képzeli el a jövőjét. De vajon miért van ez így?
A kamaszok mindenhol hallanak a drogokról, kábítószerekről; interneten, zenében, videoklipekben, filmekben, hírekben, tv-ben, alkalmazásokban, játékokban, (olvashat arról, hogy kedvenc sztárja, hőse drogfüggő,” sőt láthatnak az utcán, vagy parkokban drogozó embereket, beszélnek róla az iskolatársak, baráti kőrben stb.
A drogfüggőségek kilencven százaléka kamaszkorban kezdődik és sajnos napról napra felfelé tendál. Ezért ebben a korban a szülők fokozott figyelme nagyon fontos, mondhatni életmentő lehet - még ha úgy gondolja is, hogy az ön gyermeke más és nincsenek függőségi hajlamai, a kíváncsiság, a barátok nyomása erősebb lehet.
A kamaszkort mindannyian nehezen éljük meg. Ez egy nagyon sebezhető életszakasz – szinte drámai testi-lelki változásokon megyünk keresztül, a hormonjaink tombolnak, megérint minket a szerelem, új iskola, új környezet, új tanárok, a pályaválasztás gondjai mind-mind újabb kihívást jelentenek. Emellett nagyon kíváncsivá válunk, új dolgokat szeretnénk felfedezni és kipróbálni.
A tinédzser kor az egyik legproblémásabb időszak az életünkben. Ugyanis nagyon sok dologgal kell szembenéznünk, megküzdenünk. Sokszor azt gondoljuk, hogy csak a tinédzsert érinti, de valójában az egész családot érinti ez a nehéz időszak ezért az egész család szükséges a problémák helyreállításához.
Melyek a tiltott szerek Magyarországon? Itt megtalálod a teljes és hatályos listát!
A headshopokban és bevásárlóközpontokban kapható minden, amire egy „utazáshoz" szükség van.
Nem tiltja a törvény a drog árusítását? De tiltja, viszont a probléma máshol keresendő. A kérdés manapság az, hogy mi számít jogilag drognak. Ezen kereskedők mindent szabályosan árulnak, náluk minden anyag legális.
Ha arra kérlek, hogy hallgass meg, és te tanácsot adsz, nem teljesíted a kérésemet.
Ha arra kérlek, hogy hallgasd meg az érzéseim, és te elmagyarázod, hogy miért rossz, hogy úgy érzek, akkor rám tiportál.
Drogbeteg vagyok! Segítségre van szükségem
Ne oldjátok meg a problémámat helyettem. Ha mégis így tennétek, csak elveszíteném a tiszteletemet irántatok, s önmagam felé is.
Ne oktassatok ki, ne prédikáljatok, szidjatok, hibáztassatok, vitatkozzatok. Lehet, hogy nektek jobb lenne így, de a helyzet köztünk csak rosszabbá válna. ...
A változáshoz és annak megértéséhez időre van szükségünk. Az a folyamat, ami a családban létrejött nagyon bonyolult problémák összessége. Ezt a rossz folyamatot csak úgy tudjuk visszafordítani, ha előbb megállítjuk. Az eddigi folyamatok akármennyire is rosszak voltak, mégis adott a családnak egy dinamikát, egyfajta biztonságot. Előre tudni lehetett a dolgok kimenetelét. Nem elég megállítani a régi, rossz folyamatokat, el kell kezdeni egy új folyamatot. A változás kulcsa egy újfajta egyensúly megteremtése. Az újfajta egyensúlyban mindenkinek újra meg kell találnia a szerepét és helyét. - Ez egyik családtagnak sem könnyű.
Vigyázat, függőség veszély!
Különösen on-line szerepjátékok kötöznek fiatalokat órákra a képernyők elé. Egy figyelmeztető jel, ha eközben másfelé már nem is érdeklődik a fiatal.
Mindenekelőtt a fiúknak vannak problémái, játékszenvedélyüket ésszerű határok között tartani. A szakértők ilyenkor már játékfüggőségről beszélnek, még akkor is, ha még nincs hivatalos diagnózis. Kb. 10 % a gyerekeknek és fiatalkorúaknak, veszélyeztetettnek számít, egy iskolai kutatás eredményei szerint.
Mindenki számára, aki emberekkel foglalkozik egyértelmű, hogy minden időszaknak, történelmi kornak meg van a saját kihívása, a saját nehézsége. Az egyén boldogulása attól függ tehát, hogy milyen megküzdő technikái vannak, alkalmasak-e krízishelyzetek kezelésére és az egyén képes-e fejlődni ezen technikák elsajátításában és használatában.
A fiatalok esetében az jelenti a problémát, hogy a helyzet (veszély) felismerő képesség még nem elég jó, a megküzdő technikák még nem kialakultak, és krízisben pedig nem biztos, hogy jól reagálnak, képesek segítséget kérni.
A kamaszkor az egyéniség keresésének időszaka. A szülők ebben az időszakban sokszor rendkívül érdekes jelenségekkel találkozhatnak (amelyekben gyermekük kiteljesedni kíván ill. önmegvalósítani, magát megmutatni) és ezek közül több megbotránkozásra ad okot. A lényeg az, hogy képesek legyenek megkülönböztetni az átmeneti pozíciókeresést a hosszú távon veszélyes viselkedésektől. A hétköznapi családi beszélgetések alkalmasak arra, hogy a szülők megállapítsák, melyik helyzet áll fenn.
A kérdés csak az, hogy hol vagyunk a kamasz gyermekeink számára? Ott vagyunk-e mellettük, amikor igazán szükségük van ránk? Meg tudjuk-e találni azt az egyensúlyt, ami elengedhetetlen, hogy gyermekeink feltétlen számíthassanak ránk. Úgy gondolom, hogy fel kell állítani az életünkben a fontossági sorrendet, ami nem könnyű. Vagy mégis? Hiszen hogyan lehetne összehasonlítani a munkahelyi tréninget vagy a fiúnk focimeccsét?
Az eddigi gyermekközpontú életformák a kamaszkorban már nem alkalmazhatóak. Új egyensúlyokat kell találni- és ez nem megy súrlódás nélkül. A kamaszkor idején a szülők befolyása gyermekeikre nagy mértékben csökken, különösen ha olyan téma kerül szóba, hogy hajviselet, öltözet, vagy zene. Ebben az elbizonytalanító életszakaszban a kamaszok szeretnének a szüleiktől elhatárolódni, de a barátaik elfogadását bármi áron megszerzik, és hozzájuk akarnak hasonlítani.
Az anorexia nervosá-t a táplálkozási magatartászavarok közé soroljuk. A betegség lényege a csökkent táplálkozás, amelynek következtében jelentős fokú fogyás jön létre. A beteg az elhízástól való félelmében koplalásra kényszeríti magát saját testképének hamis vagy torz észlelése miatt. A beteg saját testét a nagyfokú fogyás ellenére is kövérnek látja.
Tisztelt szülő!
A kamaszkor jellegzetességei sokszor félreérthetőek és ijesztőek lehetnek, de nem minden esetben kell a legrosszabbra gondolni. Töltse ki az alábbi tesztet, amiből megtudhatja, hogy gyermeke veszélyben van-e?
Gyermeke elmúlt már 18 éves, esetleg elmúlt már 20, vagy 23, netán már 26 éves is elmúlt és még mindig Önökkel él?
Ön talán már elgondolkozott azon, hogy nem jó ez így! Esetleg fél, hogy életképtelen lesz gyermeke? Hiszen ebben a helyzetben mi az, amit gyermeke önmaga tesz?
Tizenévesek agyműködését vizsgáló agykutatók megállapították, hogy olyan mértékű átrendeződés megy végbe az agyban kamaszkorban, ami felelős lehet a túlzott kockázatvállalásért, újfajta élmények kereséséért, vagy éppen az alkalmatlan válaszreakciókért. Egyre több bizonyíték mutat arra, hogy a kockázatkereső magatartás bele van programozva a serdülők agyába, ami a pszichológusok hozzáállását is megváltoztatja a "problémás" gyerekekhez.
Napi teendők: • Tudja meg, hogy mi foglalkoztatja gyermekét aznap. • Nézzék meg együtt a házi feladatot vagy készüljenek együtt a másnapra. • Gondoskodjon arról, hogy a család rendszeresen együtt legyen. • Nap végén kérdezze meg gyermekétől, hogy mi történt vele aznap! • Erősítse meg gyermekét! • Ellenőrizze, hogy ellátta-e, a rászabott házimunkát.
Tudja Ön, hogy mennyibe kerül az első "drogos év"?
Engedje meg, hogy saját tapasztalataimból kiindulva leírjam Önnek a drogfüggővé válás anyagi oldalát. Mennyit költ egy szenvedélybeteg drogra az első évben? Rögtön kiderül.
Tisztelt szülő!
Ha úgy érzi, hogy tennie kell valamit, akkor Ön jó úton jár. Legyen Ön a kivétel és vegyen igénybe most minden segítséget, hogy jobb legyen a családi élete. A most leírt hat pont segít Önnek a kamasz gyermekével való konfliktusokban. Legyen következetes.
Az eddigi hazai és nemzetközi tapasztalatok alapján két dolog miatt használják ezt a gázt a fiatalok, egyrészt hallucinációs, érzékcsalódásos állapotot okoz (pl. látomások), illetve eufóriát, önfeledt boldogságérzetet ad.
Az adatok szerint csak tavaly 22 ezer marihuánafüggőségben szenvedő embert kezeltek Nagy-Britanniában, akiknek csaknem a fele 18 év alatti. A The Independent című brit lap 10 év után úgy látja, tévedett. Ezt pedig kutatási eredményekre alapozza, amelyek szerint a marihuána függőséget, emellett sok esetben skizofréniát okoz.